Mistrovství Evropy Abtenau 2010 – Třetí den – Task 1

Je středa a my v 9 ráno vyrážíme na startovište Bischling. Počasí nám moc šancí na krásné kolo nedává a organizátoři na odpoledne předpokládají srážky a bouřkový vývoj.

Na startu to vypadalo ještě více pesimisticky, kolem nás se obloha všude černala a ve 12:30 přišla první větší přeháňka, která rozehnala závodníky ze startu. Někteří automaticky skočili do lanovky a odfrčeli dolů. Snad jediný, kdo počasí dával šanci, byl organizátor. Nelenil a vypsal první task, pak ještě jeden a počasí pochopilo, že to myslíme vážně a dalo nám šanci. Za pár minut po briefingu už se rojí první piloti a startují na 46 km dlouhý task start cíl,( tzn. bez otočných bodů ) letí se elapse time, každý si může odstartovat na trať po 15:35 kdy chce, ale poslední započítaný čas, nebo vzdálenost je v 17:30. To pilotům dává možnost taktizovat a vybrat si okamžik k odletu. Systém skórování dává pilotům leading points za včasný odlet.

Já jsem si vybral pozdější odlet a poprvé mohl v závodě porovnat výkon mojí seriové Omegy 8.
První kilometry šly krásně a protože jsem dolítával skupinky co startovali na trať přede mnou, zdálo se že výběr pozdějších odletových hodin byl optimální. Asi v polovině trati za námi začala vyrůstat bouřka a vytvářela tak sílící udolní proudění. Poslední část (ta už bohužel neuvidíte na videu) vedla kolem skalnatého hřebene s výraznými žebry a zesilující vítr vytvářel silnou turbulenci, která prověřila připravenost pilotů. Nakonec v tomto místě museli dva piloti házet záložák, jedné dvoulajně upadli A-čka a jedena se zakravatila. Oba piloti vyvázli takřka bez zranění. Jeden byl vláčen záložkou po suťovisku a přitom si zlomil prst na ruce.
Nakonec vítr zesílil a piloti kteří byli pomalejší a nebo startovali později, se u hřebene takřka zastavili. Já jsem lítal jojo systém, nastoupat a par set metru dopředu a znova a znova až vypršel čas a takřka ve stejnou dobu začal pro změnu pršet déšť a bylo dobojováno. Až na zemi jsem se dozvěděl, že kolo bylo stopnuté a protože to byl elapse time, kolo je neplatné.

Video ze středečního kola


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.